II Rajd Rowerowy

W dniach 2 – 8 czerwca 2019 r. na terenie Mazowsza, Podlasia i Litwy odbył się II Rajd Rowerowy Szlakiem Wielkiego Gościńca Litewskiego „Gościńcem ku Niepodległości”. Zorganizowany był przez Komendę Hufca ZHP „Mazowsze” w Mińsku Mazowieckim i objęty honorowym patronatem Wicemarszałek Senatu RP Marii Koc, Mer Rejonu Wileńskiego Marii Rekść, Posła na Sejm Mieczysława Baszko i  Posła na Sejm Daniela Milewskiego

Rajd miał na celu pielęgnowanie polskości, rozwój świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej oraz promocję szlaku turystycznego „Wielki Gościniec Litewski”, czyli dawnego traktu pocztowego łączącego Warszawę z Wilnem.

 

 

 

Trasa rajdu wyniosła 700 km i nie była przypadkowa. Z Sulejówka – miasta marszałka Józefa Piłsudskiego na Wileńską Rossę, gdzie pochowana jest jego matka i jego serce, trasa biegła Wielkim Gościńcem Litewskim – szlakiem turystycznym, dawnym traktem pocztowym przez takie miejscowości jak: Sulejówek – Węgrów – Drohiczyn – Ciechanowiec – Brańsk – Łapy – Białystok – Królowy Most – Kruszyniany – Kuźnica – Giby – Ogrodniki (przejście graniczne) – Łoździeje – Olita – Troki – Wilno.

Rajd rozpoczął się w symbolicznym miejscu, przy ławeczce marszałka Józefa Piłsudskiego, w jego mieście – Sulejówku, a jego cel został osiągnięty w Wilnie, na wileńskiej Rossie, gdzie uczestnicy rajdu, wraz z Wicemarszałek Senatu RP Marią Koc, Komendantem Hufca ZHP „Mazowsze” Mińsk Mazowiecki phm. Dariuszem Piętką oraz Komendantem Rajdu pwd. Damianem Murachem, złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobie matki i sercu syna, ojca polskiej niepodległości, marszałka Józefa Piłsudskiego.

Oprócz uczczenia tak ważnej dla nas rocznicy, uczestnicy poznawali piękno Mazowsza, Podlasia i Litwy. Poznawali gościnność okolicznych mieszkańców. Zwiedzali muzea, pomniki, miejsca pamięci narodowej i piękne okoliczności przyrody. To na pewno wielka lekcja historii, ale również wspaniała przygoda, przyjaźnie i wspomnienia na całe życie. To również możliwość poznania polonii na Litwie, bo przecież tak mało o sobie nawzajem wiemy. Cieszymy się, że nasza inicjatywa spotkała się z tak dużym i pozytywnym odbiorem.

W rajdzie wzięło udział ok. 80 uczestników. Czołowy peleton, który przejechał całą trasę stanowiło 15 osób.

Dziękujemy osobom i instytucjom – przyjaciołom naszego rajdu, za okazaną pomoc i wsparcie w organizacji

  1. Maria Koc – Wicemarszałek Senatu RP
  2. Mieczysław Kazimierz Baszko – Poseł na Sejm RP;
  3. Daniel Milewski – Poseł na Sejm RP;
  4. Maria Rekść – Mer Rejonu Wileńskiego;
  5. Robert Komarowski – zastępca Mera Rejonu Wileńskiego;
  6. Fundacja PKO Banku Polskiego;
  7. Mińska Grupa Rowerowa;
  8. LOT „Wielki Gościniec Litewski”;
  9. Hydrotech

 

 Więcej o Nas: http://wilnoteka.tvp.pl/43066997/wilnoteka-12062019?fbclid=IwAR10ZyD3a0Tf6GK-HAfkMiqy6xAQ8xN5-gRsrKHp-MqsCRVvX8HYGEsnudU

Niech żyje Niepodległa!

Przewiń do góry